W piątek 6. października br. uczniowie klasy I GI pod opieką prof. E. Bogaczyk i prof. K. Żebrowskiego uczestniczyli w spotkaniu historycznym w ramach Programu eduakcyjno – naukowego: "Zaginiony Legion Piłsudskiego. Kwatera Wojenna z lat 1919-1923 w Nowym Targu". Odbyło się ono w Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu. Młodzież ze Sokoła miała okazję wysłuchać wykładu Lesława Dalla z Muzeum Tatrzańskiego na temat Legionów Polskich i ich walki o wolną i suwerenną Ojczyznę. W przerwie uczniowie zwiedzili wystawę poświęconą gen. Hallerowi i posłuchali krótkiej opowieści o wodzu błękitnej armii i hallerczykach w Nowym Targu. Ciekawym akcentem wystawy były autentyczne zdjęcia z gen. Hallerem wykonane w 1931 roku przed budynkiem naszej szkoły i w jego wnętrzu. Następnie młodzież obejrzała film dokumentalny pt. "Błękitny Generał".

Wyjście do muzeum pozwoliło uczestnikom poznać lokalny wymiar walk o niepodległość Polski.

Informacja prof. E. Bogaczyk; zdjęcia prof. E. Bogaczyk, Weronika Głowacka I GI.